Paris'e Gitmeden Önce...

Paris tatili öncesi hazılık yapıyorum, 3 günde ne kadarını gezebilirim ne kadar yer görebilirim bilmiyorum ama zaman az olduğu için önceden çalışıp gitmekte fayda var. Elele dergisi yapılması gerekenleri özetlemiş. Başka önerisi olan ??

YAPMANIZ GEREKEN 10 ŞEY
 1. Gün batımında Seine Nehri'nin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler altında tekne gezintisiyle Paris'in en eski ve görkemli binalarını seyre dalın.
 2. Champs-Elysees caddesi üzerindeki Deuville restoranın istiridyesini, Montmartre'daki La Pomponette'un şaraplı uskumrusunu, Paul pastanelerinin tartlarını, Ille St. Louis'de Paris'in en ünlü dondurmacısı Berthillion'un dondurmalarını deneyin, dünyaca ünlü şef Alain Ducasse'nin Montaigne Caddesi'ndeki neo-rococo stili restoranında Parissienne atmosferi içinize çekin.
 3. Notre-Dame Katedrali'nde tarihe dokunun.
 4. Hangi mevsim olursa olsun Jardins du Luxembourg parkında dolaşarak bir Parisli gibi kentten kaçışın keyfini çıkarın.
 5. Aristokratlara ait taş evlerle kaplı bir meydan olan Marais'de dolaşın.
 6. Bir zamanlar sebze, meyve ve et pazarı olan Les Halles'de alışveriş turuna çıkın, her hafta sonu Port de Clingancourt?ta kurulan bit pazarına ve ünlü modacıların indirimli ürünlerini almak için Giok'a gidin.
 7. Rue Oberkampf?taki hip cafe'leri, restoranları ve butikleri gezin.
 8. Seine kıyılarındaki kitapçıları, Latin Quartier'deki gourmet shopları, Pompidou?nun kiş barlarını keşfedin.
 9. Sacre Coure'e çıkan merdivenlerde soluklanırken manzarayı seyredin.
 10. Muhteşem kostümleri ve dans gösterisiyle Moulin Rouge şovunu görmeden dönmeyin.

GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER:
 1. Gösterişli mimarisi ve içinde barındırdığı tarihiyle Musee du Louvre'u mutlaka görmelisiniz. Sanat kokan bu şehrin tüm müzeleri hazine gibidir. Musee D'Orsay, Musee D'Orangerie, Rodin Müzesi bunlardan bazıları.
 2. Paris'i zirveden keşfetmek için Eiffel Kulesi'ne çıkın.
 3. Centre de Pompidou'nun yerini hiçbir şey tutamaz. Yürüyen merdivenlerle ne kadar yukarı çıkarsanız, şehri o kadar iyi tanırsınız.
 4. Ağaçları ve doğal ortamıyla Montmartre'ı görün. Burası şehrin en romantik ve en bohem bölümlerinden biridir.
 5. Dinlenmek ve geçmişi hayal etmek isteyenler için krallıkların yönetildiği Chateau Versailles Fransa'nın ilginç tarihini anlatıyor.
 6. Parc Andre Citroen'de siyah ve beyaz bahçeler, tematik veya yabani bahçeler, çimenlikler ve cam evler, fıskiyeler ve çeşmeler, basamaklı taş yükseltiler gibi son derece zengin seçenekler var. Kesinlikle çok eğleneceksiniz.
 7. Louvre yakınlarındaki Le Fumoir adlı kulübün müşteri profili ''genç Avrupa aristokratları ve kahverengi tütün tutkunları'' diye tarif ediliyor.
 8. Musee des Arts d'Afrique et d'Oceanie'da kabile sanatlarından örnekler ve bir akvaryum bulunuyor.
 9. Parc Montsouris 16 dönüm arazi üzerine kurulu devasa bir park. İçinde kelebek bahçeleri, oyun ve dinlenme alanları, villalar var.
 10. Palais Garnier gece dışarı çıkıp bir opera izlemek ve parıltılı bir gece geçirmek için hâlâ rakip tanımıyor.

(c)Daha Başka - http://dahabaska.blogspot.com/

1 comments:

Tijen dedi ki...

Bence en iyisi Paris'te kendini yaşamın akışına bırakmak... İyi gezmeler!

Takip Edin...

Yazar Kafe

İletişim: dahabaskablog@gmail.com

Takip Ettiklerim