Verona: Büyülü Şehir

Venedik ve Milano arasında kalmış, ama en az onlar kadar güzel, Unesco dünya mirası listesine girmiş aşıklar şehridir Verona. Romeo ve Juliet'in öyküsünde, Romeo'nun balkonuna tırmandığı Juliet'in evi, Roma'daki Collesium ve Napoli'deki Capua'dan sonra 3. en büyük Roma arenası buradadır. Arena'da her yıl yaz aylarında Opera Festivali yapılıyor. Bu gidişimizde izleme fırsatı bulamadık, ama bir daha gitmek için geçerli bir mazaret oldu:)

Verona'da bir sürü meydan var, en hareketlisi Piazza Erbe. Ortaçağ zamanında baharat pazarının kurulduğu meydanda bugün resim galerileri, mağazalar ve kafeler dolu. Bütün Verona'yı 1 gün içinde birkaç kez turlayabilirsiniz, yine çıkacağınız yer Erbe meydanı olur:)

Italya'nın milli içeceği espresso... Daha sonra da şarap:) Verona yeme/içme diğer turistik şehirlerine göre oldukça ucuz ama özellikle şarap... Kahveden, sudan ucuz. Veronanın ara sokaklarında herhangi bir cafede, kadehi 2 euroya istediğiniz kadar içebilir, yanında mutlaka gelen cipsle karnınızı doyurabilirsiniz:))

Bir de gidecek olanlara bir tavsiye... Italyada ulaşım trenlerle çok kolay ancak bilet alırken dikkat edin, üstündeki uyarıları dikkatli okuyun. Trende konduktorun kontrol ettiği biletleri binmeden onaylatmanız gerekebilir. Onaylanmamış biletler için - örneğin 7-8 euroluk bir bilet için - 30 euro ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kanımca italyanların turistler için hazırlamış olduğu bu tuzağa düşmeyin:)
Bir daha buraya yolum düşerse, temmuz-ağustos aylarına denk getirip Arena'da opera izlemek, yakın çevresindeki Garda gölü, Como gölü ve Dolomitleri görmek istiyorum. Belki seneye...:)
(c)Daha Başka - http://dahabaska.blogspot.com/

2 comments:

Ceren dedi ki...

ben de gelirim;! :)

bir küçük doktor dedi ki...

Verona guzel ve kucuk bir sehirdir.bilmem belki biliyorsundur ama veronanin ortasindaki o arena antik orjinal yapi degildir,daha sonra yeniden aslina uygun insa edilmis bir arenadadir...

Takip Edin...

Yazar Kafe

İletişim: dahabaskablog@gmail.com

Takip Ettiklerim